top of page

Around the world
Single-handed
Non-stop
By the three great capes
With a unique format
Budget friendly
Environmentally conscious
Starts in A Coruña September 2023

VOLKAN KAAN YEMLİHAOĞLU

0D1A7453.JPG

HAYALLERİM

Çocukluğum Kaptan Jacques-Yves Cousteau ve Calypso'nun açık denizlerde ve okyanuslardaki araştırmalarını ve maceralarını seyrederek ve bir gün o denizlerde olmayı hayal ederek geçti. Hayatım boyunca da bu hayalim hiç bitmedi. Hep ‘bir gün mutlaka’ diyerek bu hayalimi yaşattım.

 

Şimdi Global Oceaan Race projesiyle hem bu hayalime ulaşacağım, hem de eğer başarabilisem Türk denizcilik tarihinde bir ilki gerçekleştireceğim.

HEDEFLERİM

Türkler tarihleri boyunca denizciliğe uzak bir yaşam yaşamışlar. Çaka Bey, Barbaros, Oruş Reis , Piri Reis gibi kaptan ve denizciler yetiştirmişler ama dünyada denizci bir millet olarak maalesef yer alamamışız.

 

Bu proje ile Dünya çevresini;

 

'Tek başına, hiç durmadan ve yardım almadan' dolaşan ilk Türk olmak ve Türk denizcilik tarihine ismimi yazdırmak, dünyaya Türklerin de bu mecralarda yer aldığını göstermek istiyorum. Bu projemin genç nesillere örnek olması ve onları teşvik etmesi benim için en büyük başarı olacak.

Check Strategies

PLANLARIM

Böyle bir macera'ya hazırlanmak için  önümde yaklaşık 9 ay var.

En önemli nokta tek başına yapılacak bu seyirde mental olarak hazır  olmak.

Hazırlık çalışmalarım 3 aşamadan oluşuyor.

  

1. Fiziksel hazırlıklar:

1.1 Bedensel olarak fizik kondüsyon çalışmaları

1.2 Yeme, içme ve uyku düzeni çalışmaları.

1.3 Teknenin Solo yarışa hazır hale getirilmesi

1.4 Açık deniz seyirleri ve antrenmanları.

1.5 Sertifikasyonlar

2. Psikolojik hazırlıklar:

2.1 Psikolojik danışmanlar ile çalışarak yarışa en üst düzey bir ruh hali ve moral / motivasyon  ile hazırlanmak.

3. Finansal hazırlıklar

3.1 Sponsorluk anlaşmaları

3.2 Medya çalışmaları

Follow All Plans

GLOBAL SOLO CHALLANGE

Yarış İspanya’nın La Corunya şehrinden başlayacak ve yarışçılar tek başlarına, hiç durmadan ve dışardan yardım almadan yaklaşık 180 gün de 26.000 deniz mili yol yaparak dünyanın çevresini dolaşacaktır.

Yarış rotasına göre yarışçılar önce Atlantik Okyanusunu geçecek ve Güney  denizlerine rota tutacaklar.

Cape of Good Hope burnunu geçtikten sonra ‘’Kükreyen Kırklar, Öfkeli Elliler,  Çığlık Atan Altmışlar’’ olarak anılan 40-50 ve 60. paralellerde, dünyanın en tehlikeli denizlerinde ve doğa şartlarında doğuya, Cape of Leeuwin burnuna rota tutulacak.
 
Leeuwin burnu geçildikten sonra doğuya devam edilecek ve dünya denizlerinin en uç noktası olan Nemo point (en yakın yaşam alanı MİR uzay istasyon 400 km. ve en yakın kara ise 2.700 km.) ve dünyanın en tehlikeli geçidi olarak kabul edilen Horn Burnu geçilecek.


Atlantik okyanusunda tekrar kuzeye dönülerek Doldrum bölgesi ve Ekvator çizgisi geçilerek, La Corunya şehrine geri dönülecek.

 

Bu yarışa katılan bütün bayan ve bay yarışçılar elit bir gurubun üyeleridir. Onlar olağanüstü özgüven, cesaret ve dayanma gücüne sahiptirler. Bu özellikleri onların Okyanusun en uzak ve en tehlikeli bölgelerinde yarışmalarını ve bu günün en ileri teknoloji ürünü olan yarış teknelerini bu tehlikeli denizlerin en ekstrem köşelerine sürmelerini sağlamaktadır.

HABERLER

bottom of page