top of page

"Mavi Vatan" - Yelkenle Türkiye Turu Rekor Seyri


2023 Haziran ayında, gerçekleştireceğimiz Türkiye Turu Rekor Seyrinin isminin "Mavi Vatan" olmasına karar verdikten sonra, doktirinin isim babası ve yaratıcısı olarak sevgili komutanımız Cem Gürdeniz‘in onayını ve desteğini almadan yola çıkmak söz konusu olamazdı.


Gerçek bir Atatürk askeri ve vatansever olan Amiral Cem Gürdeniz ile marinada buluşarak çok keyifli bir denizci sohbeti yaptık.


Komutanımızdan Mavi Vatan ismin kullanmak için iznini ve bizimle birlikte rekor seyrine katılmasını istedik. Seyre katılmayı çok arzu etmesine rağmen, seyir süresinin yaklaşık 10 gün sürmesi ve zaman problemi yüzünden katılamasının mümkün olmadığını ama, teknemiz İstanbul boğazından geçerken, kendi teknesi ile boğaz seyrine katılarak destek vermekten mutluluk duyacağını söyledi. Hem Mavi Vatan ismi konusunda verdiği onay, hem de projeye gösterdiği ilgi ve destek bizi çok mutlu etti.


Daha neler konuşmadık ki, ortak sevgi denizcilik olunca konu konuyu açıyor, zaman su gibi akıyor.

Cem Amiralimiz’in, artık bir Türk denizcisinin Güney okyanusunu ve Horn burnunu geçmesini çok arzu ettiğini söylemesi, konuyu bu sene sonunda katılacağım Global Solo Challenge (www.soloturksailing.com) yarışına getirdi. Kaptanların tek başlarına, hiç durmadan ve hiç dış yardım almadan yarışacakları bu dünya turu yarışında, yarışa katılan ilk ve tek Türk teknesinin kaptanı olarak hedeflerimi, hazırlıklarımı, yarışa kayıt süresini, sponsor ve destek bulma konusundaki çalışmalarımı ve daha fazla neler yapılabileceğini konuştuk.


Global Solo Challange (globalsolochallenge.com) yarışını tamamlamanın Türk Denizciliği için ne kadar önemli olduğunu, yarıştan sonra yazılacak kitap ‘Bir yarışın hikayesi’ ve yarış süresince çektiğim videolardan hazırlayacağım belgesel bir film ile, Türk sporcularına nasıl rol model olabileceğimizi, denizciliği nasıl geliştirebileceğimizi , 80’li yıllarda televizyonlarımızda yayınlanan Captan Cousteau (Denizlerdeki Mucize) ve Beyaz Gölge (basketbol dizisi) bizi nasıl derinden etkilediğini uzun uzun konuştuk.


Bu arada, tarihte kendi gücüyle devrialemi başarmış ilk ve tek kişi ve aynı zamanda 15 dünya rekoru sahibi KaslaGit sloganıyla bütün dünyayı 5 yılda sadece kas gücünü kullanarak dolaşan Türk dağcı, denizci, gezgin ve müthiş bir sporcu olan ortak dostumuz sevgili Erden Eruç’un da kulaklarını çınlattık.


Mavi Vatan’ı kapsayan bir yat yarışının hayalini kurduk. (Her şey hayeller ile başlar)


Çok keyili geçen bu ilk buluşmamızdan sonra ilerleyen günlerde sık sık buluşmayı kararlaştırarak ayrıldık.

‘Mavi Vatan – Türkiye Turu Rekor Seyri’ (www.sailingspeedrecords.com )


2023 Cumhuriyetimiz için çok önemli bir yıl. Uluslararası Açık Deniz Yat Kulübü (ioyclub.com) olarak Atatürk’ün gösterdiği yolda, “denizciliği, Türk’ün büyük ülküsü olarak düşünmek ve onu az zamanda başarmak” amacıyla 100. yılımıza yakışır önemli bir proje gerçekleştireceğiz.


TYF tarafından organize edilen Hopa’dan İskenderun’a 1.600 deniz millik Türkiye turu rekor seyrinde hiç durmadan, dış yardım almadan sadece yelkenlerimizin gücünü kullanarak seyir yapacağız.


FIRST TURKISH SOLO NON-STOP AROUND THE WORLD SAILOR

30 yılı aşkın yelkencilik deneyimine sahip bir kaptan olarak yıllardır Türkiye ve Akdeniz'de yapılan Rolex Cup yarışları dahil, bir çok önemli yat yarışına ekibi ve dünyanın en gelismiş ve hızlı teknelerinden biri olan Volvo Open 70 teknesi ile katılmaktadır.


Global Solo Challenge'a katılacak olan ilk ve tek Türk kaptandır. Bu yarış en zor spor etkinliklerinden biridir. Bu yarışa katılan bütün yarışçılar elit bir grubun üyeleridir. Olağanüstü özgüven, cesaret ve dayanma gücüne sahiptirler. Bu özellikleri onların Okyanusun en uzak bölgelerinde yarışmalarını ve bugünün en ileri teknoloji ürünü olan yarış teknelerini bu denizlerin en ekstrem köşelerine sürmelerini sağlamaktadır.Uluslararası uzay istasyonuna giden veya Everest'e tırmananlardan cok daha az sayıda kişi (gecmişten bu güne kadar yaklaşık 200 kaptan) bu yarışları tamamlamayı başarabilmiştir.


44 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page